Wiele młodych par wątpi w swoje zdolności taneczne i obawia się występu na sali pełnej gości. Często pojawiają się myśli – nasz pierwszy taniec będzie jak komedia romantyczna, melodramat czy horror?
Spokojnie, nie trzeba być parą profesjonalnych tancerzy, żeby okazać emocje w tańcu i zatańczyć wyjątkową choreografię.
Przygotowanie choreografii pod okiem doświadczonego instruktora.
Już podczas pierwszego spotkania, instruktor powinien rozwiać wątpliwości swoich podopiecznych. Pozytywne nastawienie, to klucz do pięknej choreografii na weselu. Ważnym aspektem pierwszego spotkania z instruktorem jest wywiad z podopiecznymi. Choreograf powinien przeprowadzić rozmowę wstępną, aby lepiej poznać swoich tancerzy. Podczas owej rozmowy pojawiają się często kwestie: strojów (a co najważniejsze sukni panny młodej i obuwia), kształtu i wielkości sali, preferencji muzycznych, inspiracji tanecznych.
Pierwsze kroki.
Rozmowę wstępną mamy już za sobą, czyli pierwszy krok został wykonany. Następnym etapem jest przeprowadzenie lekcji wprowadzającej, na której instruktor sprawdza predyspozycje taneczne podopiecznych. Kiedy z miłej pogawędki przechodzimy nagle do działania, często pojawia się stres, zupełnie niepotrzebnie!
Przede wszystkim uświadom sobie, że korzystasz z usług profesjonalisty, który bierze odpowiedzialność za twój taniec. Nie wstydź się swojego ciała i ruchu, jesteś na sali treningowej po to aby się wszystkiego nauczyć. Stres blokuje twoje możliwość, a także predyspozycje. Nie wstydź się prosić o powtórzenie skomplikowanego kroku. Drobna uwaga, że nie jesteś jeszcze gotów/gotowa na tańczenie z muzyką, też nie jest powodem do niepokoju. Każda osoba uczy się w innym tempie, nie ma nic złego w tym, że potrzebujesz przetańczyć daną sekwencję na liczenie nieco dłużej.
Bardzo ważnym jest wzięcie sobie głęboko do serca uwag instruktora i ćwiczenie samodzielnie w domu. Jeśli będziecie powtarzać zaznajomione na lekcji figury i kroki poczujecie się pewnie podczas tanecznego pokazu. Dlatego warto abyście nagrywali (na użytek własny) podczas każdej lekcji pojawiające się nowe elementy taneczne. Dla uzyskania imponujących efektów naprawdę nie trzeba dużo! Wystarczy chociażby trzy dni w tygodniu przez piętnaście minut poćwiczyć samodzielnie.
Grupowe czy indywidualne zajęcia z pierwszego tańca?
Coraz częściej w ofercie szkół tańca pojawiają się zajęcia grupowe dla narzeczonych. Zaletą zajęć grupowych jest niewątpliwie możliwość zawarcia nowych znajomości z innymi parami. Pozytywną energią napawa możliwość dzielenia wspólnych doświadczeń z ludźmi będącymi w podobnym położeniu. Oczywiście tego typu rodzaj zajęć jest także korzystniejszy finansowo, ponieważ przeważnie karnety na zajęcia grupowe są znacznie tańsze od zajęć indywidualnych.
Jednak taki tryb treningów może być niewygodny dla osób, które nie czują się komfortowo, gdy na sali jest więcej osób. Poza tym instruktor mający pod nadzorem więcej niż jedną parę nie jest w stanie poświęcić odpowiedniej ilości uwagi każdemu z osobna. Dlatego też kursy grupowe trwają zacznie dłużej w stosunku do lekcji prywatnych. Jeśli jesteście w kropce, a ślub lada moment, kurs grupowy raczej się nie sprawdzi w waszym przypadku.
Jak długo trwa nauka pierwszego tańca?
Ilość spotkań jest kwestią zależną od wielu czynników, jednym z nich są np. zasady funkcjonowania danej szkoły tańca. Szkoły tańca często oferują karnety, w których konkretna ilość godzin jest narzucana z góry. Nieco inaczej jest, gdy umawiamy się bez pośrednictwa szkoły tańca z danym instruktorem. Owszem są instruktorzy, którzy przyjmują prywatnie na takich samych zasadach jak szkoły tańca, ale są także tacy, którzy podchodzą do tematu bardziej na luzie i uzależniają ilość lekcji od postępów tanecznych swoich podopiecznych. Z doświadczenia wiem, że ilość spotkań to około 6-8 zajęć tak abyście czuli się już spokojnie i pewnie razem na parkiecie.
Improwizacja
Improwizacja taneczna podczas pierwszego tańca jest czymś czego staramy się unikać 🙂 Brak narzuconych konkretnych sekwencji powoduje, że może dojść do pomyłek.